"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bugün ekonomide ne oldu? (31.10.2018)

1) ÖTV VE KDV’DE İNDİRİM

Altı başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerinin uygulamaya alınacağını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, beyaz eşya sektöründe ÖTV oranlarının yıl sonuna kadar sıfıra indirileceğini söyledi.

Berat Albayrak, şu açıklamalarda bulundu:

“Konut satışlarında KDV oranını yüzde 18’den 8’e indirim uygulamasına yıl sonuna kadar devam ediyoruz. Tapu harçlarının yüzde 4’ten 3’e indirilmesini yıl sonuna kadar devam ettiriyoruz. Mobilya sektöründe KDV oranını yüzde 18’den 8’e indiriyoruz.

1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidiyoruz. Ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.”

İLGİLİ HABERAlbayrak açıkladı! ÖTV'de ve KDV'de indirim kararıAlbayrak açıkladı! ÖTV'de ve KDV'de indirim kararı2) EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ AÇIKLANDI

Ekonomik güven endeksi Ekim’de bir önceki aya göre yüzde 4.8 gerileyerek 67.5 değerini aldı. Bu değer, Ocak 2009’dan bu yana en düşük seviye oldu.

TÜİK açıklamasında, “Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, hizmet ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı” denildi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Ekonomik güven endeksi açıklandıSon dakika… Ekonomik güven endeksi açıklandı3) İHRACAT ARTTI İTHALAT AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2018 yılı Eylül ayında, 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 22,4 artarak 14 milyar 456 milyon dolar, ithalat yüzde 18,3 azalarak 16 milyar 326 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İLGİLİ HABERDış ticaret istatistikleri açıklandıDış ticaret istatistikleri açıklandı4) ENFLASYON RAPORU AÇIKLANDI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Enflasyon Raporu 2018-IV Bilgilendirme Toplantısı”nı düzenledi. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 2018 yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 23.5 olarak açıkladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda ise 2018 yıl sonu enflasyon beklentisi 20.8 olarak belirlenmişti.

İLGİLİ HABERMerkez Bankası enflasyon raporunu açıkladıMerkez Bankası enflasyon raporunu açıkladı5) DOLAR İNDİRİM KARARIYLA YÜKSELDİ

Dolar/TL Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çeşitli alanlarda vergi indirimleri yapılacağına yönelik açıklamasının ardından sert yükselirken; indirimin olumlu etkileyeceği beklentisiyle ilgili şirket hisseleri ise yükseldi. Gün içerisinde 5.50 seviyesinin altında seyreden Dolar/TL, Bakan Albayrak’ın açıklamalarının ardından 5.61 seviyesine yükseldi.

İLGİLİ HABERAltın fiyatları 31 Ekim: Altın fiyatlarında hızlı düşüş! İşte günün gram ve çeyrek altın fiyatları...Altın fiyatları 31 Ekim: Altın fiyatlarında hızlı düşüş! İşte günün gram ve çeyrek altın fiyatları… ._sms-container { display: block; width: 100%; background-color: #DBDBDB; border-radius: 10px; display: flex; padding: 4px; align-items: center; margin: 30px 0; } ._sms-container p { font-family: -apple-system, BlinkMacSystemFont, “Segoe UI”, Roboto, Oxygen-Sans, Ubuntu, Cantarell, “Helvetica Neue”, sans-serif; font-size: 17px; font-weight: bold; padding: 0 30px 0 0; } ._sms-container img { width: initial !important; margin: 0 20px; height: 22px; } ._sms-container img.sms_transparent { height: 1px; width: 1px; }

Merakla beklenen Yılmaz Özdil’in son kitabı “Mustafa Kemal” Plus abonelerine hediye.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir